Info / Datový přehled
Náboženská mapa Česka: kde žije nejvíc věřících
Necelá polovina Čechů se hlásí k žádné víře — jedna z nejvyšších hodnot v EU.
Napříč 6 258 obcemi je ale obraz mnohem pestřejší, než celostátní průměr napovídá.
AtlasVeri · zdroj: ČSÚ, sčítání lidu (SLDB) 2021
Co ukazují data
Podle sčítání lidu 2021 (SLDB) se necelá polovina obyvatel Česka hlásí k žádné víře — dlouhodobě jedna z nejvyšších hodnot v Evropské unii. Otázka na víru je navíc u sčítání dobrovolná, takže značná část lidí ji nevyplnila vůbec. Vzali jsme data za všech 6 258 obcí a hledali, kde je která víra nejsilnější.
U každé víry ukazujeme skutečně nejvyšší naměřený podíl v celé zemi — se sloupcem počtu obyvatel, aby bylo hned vidět, kde jde o velkou obec a kde o vesničku pod sto lidí, kterou dokáže vychýlit jedna jediná rodina. Vedle toho dáváme i srovnání mezi obcemi nad 1 000 obyvatel — méně dramatické, ale statisticky robustnější.
Katolická víra
Celostátní průměr katolíků je kolem 7 % populace (vážený podle počtu obyvatel obce).
| Nejvyšší podíl | Okres | Obyvatel | Katolíci |
| Nedašov | Zlín | 1 315 | 65,0 % |
| Nedašova Lhota | Zlín | 644 | 62,3 % |
| Kyjov | Žďár nad Sázavou | 45 | 57,8 % |
| Přeckov | Třebíč | 73 | 57,5 % |
Pozor — jde o jinou obec než známé město Kyjov na Hodonínsku; tahle má 45 obyvatel a leží na Žďársku. Mezi obcemi nad 1 000 obyvatel vede jasně a stabilně Zlínsko a Valašsko: Nedašov 65,0 %, Lidečko 53,9 % (Vsetín), Bukovec 49,8 % (Frýdek-Místek), Kobeřice 49,4 % (Opava).
| Nejnižší podíl (města 5 000+ obyv.) | Okres | Katolíci |
| Duchcov | Teplice | 0,9 % |
| Most | Most | 1,2 % |
| Bílina | Teplice | 1,2 % |
| Litvínov | Most | 1,2 % |
Zlínsko a Valašsko jsou tradičně katolický region s dlouhou historií farní správy, kde se sčítání shoduje s realitou i po desetiletích sekularizace. Severočeská pánev (Mostecko, Teplicko) je přesný opak — poválečně dosídlený, silně industriální region s jednou z nejnižších měr religiozity v Evropě vůbec.
Evangelíci
ČR průměr 0,3 %.
| Nejvyšší podíl | Okres | Obyvatel | Evangelíci |
| Chlum-Korouhvice | Žďár nad Sázavou | 40 | 32,5 % |
| Javorník | Hodonín | 652 | 25,9 % |
| Ubušínek | Žďár nad Sázavou | 80 | 25,0 % |
| Horní Vilémovice | Třebíč | 80 | 25,0 % |
Tři ze čtyř jsou vesničky pod 100 obyvatel na Žďársku a Třebíčsku. Statisticky robustnější je pohled na obce nad 1 000 obyvatel — tam jasně vede souvislý pás na Vsetínsku: Kateřinice 16,6 %, Liptál 15,2 %, Hošťálková 13,9 %, Ratiboř 12,3 % — historická oblast reformovaných evangelických sborů na Moravském Valašsku.
| Nejnižší podíl (města 5 000+ obyv.) | Okres | Evangelíci |
| Bílina | Teplice | 0,02 % |
| Velká Bíteš | Žďár nad Sázavou | 0,02 % |
| Rosice | Brno-venkov | 0,02 % |
| Kravaře | Opava | 0,02 % |
Pravoslavní
ČR průměr 0,4 %.
| Nejvyšší podíl | Okres | Obyvatel | Pravoslavní |
| Lesná | Tachov | 456 | 10,5 % |
| Lhotka nad Labem | Litoměřice | 364 | 8,5 % |
| Obora | Tachov | 158 | 7,0 % |
| Svatojanský Újezd | Jičín | 95 | 6,3 % |
Mezi obcemi nad 1 000 obyvatel vede Mochov na Praze-východ (6,1 %), následuje Jenišov na Karlovarsku (3,1 %). Nejvyšší hodnoty jsou roztroušené po pohraničí (Tachovsko, Litoměřicko) — oblastech osídlených po roce 1945, kde má pravoslavná menšina historicky silnější zastoupení.
| Nejnižší podíl (města 5 000+ obyv., 3 z 269 na 0,0 %) | Okres | Pravoslavní |
| Jablunkov | Frýdek-Místek | 0,0 % |
| Dačice | Jindřichův Hradec | 0,0 % |
| Telč | Jihlava | 0,0 % |
Husité
Církev československá husitská, ČR průměr 0,2 %.
| Nejvyšší podíl | Okres | Obyvatel | Husité |
| Jedlany | Tábor | 79 | 10,1 % |
| Dílce | Jičín | 67 | 9,0 % |
| Ježkovice | Vyškov | 376 | 7,2 % |
| Velký Vřešťov | Trutnov | 254 | 6,3 % |
Mezi obcemi nad 1 000 obyvatel vede Machov na Náchodsku (5,8 %), následuje Hovorany na Hodonínsku (4,8 %). Na rozdíl od katolíků nebo evangelíků nemají husité jeden souvislý region — nejvyšší hodnoty jsou roztroušené po celé Moravě a východních Čechách.
| Nejnižší podíl (města 5 000+ obyv., 2 z 269 na 0,0 %) | Okres | Husité |
| Odry | Nový Jičín | 0,0 % |
| Holýšov | Plzeň-jih | 0,0 % |
Svědkové Jehovovi
ČR průměr 0,1 % — nejvzácnější evidovaná kategorie, takže je nejvíc citlivá na velikost obce.
| Nejvyšší podíl | Okres | Obyvatel | Svědkové Jehovovi |
| Slavníč | Havlíčkův Brod | 67 | 9,0 % |
| Xaverov | Benešov | 54 | 7,4 % |
| Panské Dubenky | Jihlava | 120 | 5,8 % |
| Skřipel | Beroun | 129 | 5,4 % |
Xaverov má 54 obyvatel celkem — na 7,4 % stačí čtyři lidé jedné domácnosti. Mezi obcemi nad 1 000 obyvatel vede Bílá Třemešná na Trutnovsku (1,8 %), následuje Vápenná na Jesenicku (1,4 %) a Morávka ve Frýdku-Místku (1,1 %).
| Nejnižší podíl (města 5 000+ obyv., 11 z 269 na 0,0 %) | Okres | Svědkové Jehovovi |
| Kaplice | Český Krumlov | 0,0 % |
| Mohelnice | Šumperk | 0,0 % |
| Choceň | Ústí nad Orlicí | 0,0 % |
| Hluboká nad Vltavou | České Budějovice | 0,0 % |
Ostatní víry
ČR průměr 1,1 %.
| Nejvyšší podíl | Okres | Obyvatel | Ostatní víra |
| Roubanina | Blansko | 107 | 18,7 % |
| Horní Smržov | Blansko | 122 | 18,0 % |
| Nýdek | Frýdek-Místek | 2 091 | 16,7 % |
| Bystřice | Frýdek-Místek | 5 175 | 15,2 % |
Roubanina a Horní Smržov jsou dvě sousední, přibližně stočlenné vesnice na Blanensku — zajímavost, ale statisticky křehká. Mnohem plošnější a robustnější je koncentrace v Beskydech: mezi obcemi nad 1 000 obyvatel vede Nýdek 16,7 %, Bystřice 15,2 %, Hrádek 11,2 % a Vendryně 8,6 % — všechny ve Frýdku-Místku, region s dlouhou historií náboženské i etnické různorodosti na pomezí s Polskem a Slovenskem.
| Nejnižší podíl (města 5 000+ obyv.) | Okres | Ostatní víra |
| Brumov-Bylnice | Zlín | 0,3 % |
| Kojetín | Přerov | 0,4 % |
| Moravský Krumlov | Znojmo | 0,4 % |
Kde je nejvíc a nejmíň nevěřících
Celostátně se k žádné víře hlásí necelá polovina obyvatel — ve velkých městech je to dokonce nadpoloviční většina: Plzeň 51,9 %, Praha 49,6 %, Ostrava 47,9 %, Brno 44,9 %.
| Nejvyšší podíl nevěřících | Okres | Obyvatel | Bez víry |
| Kařízek | Rokycany | 56 | 82,1 % |
| Sirá | Rokycany | 149 | 76,5 % |
| Cekov | Rokycany | 151 | 75,5 % |
| Kalivody | Rakovník | 115 | 74,8 % |
Čtyři drobné vesnice pod 160 obyvatel na Rokycansku a Rakovnicku. Mezi obcemi nad 1 000 obyvatel vede jasně severozápadní pohraničí: Vysoká Pec 70,5 % (Chomutov), Braňany 69,9 % (Most), Verneřice 69,1 % (Děčín), Pavlíkov 69,0 % (Rakovník).
| Nejnižší podíl nevěřících | Okres | Obyvatel | Bez víry |
| Nedašova Lhota | Zlín | 644 | 1,7 % |
| Račice | Žďár nad Sázavou | 51 | 2,0 % |
| Milešín | Žďár nad Sázavou | 72 | 2,8 % |
| Nedašov | Zlín | 1 315 | 2,8 % |
Mezi obcemi nad 1 000 obyvatel je nejnižší podíl nevěřících v Nedašově (2,8 %), následuje Bukovec na Frýdecko-Místecku (6,4 %), Lidečko na Vsetínsku (6,5 %) a Štítná nad Vláří-Popov na Zlínsku (7,8 %).
Vzorec je konzistentní napříč celým přehledem: severozápadní Čechy (Chomutovsko, Mostecko, Rakovnicko, Děčínsko — poválečně dosídlený, silně industriální kraj) jsou nejateističtější oblastí celé republiky, zatímco Zlínsko a Valašsko drží nejvyšší religiozitu v zemi napříč všemi vyznáními.
Co to znamená pro kupujícího
Náboženská skladba obce sama o sobě nemovitost nezdražuje ani nezlevňuje — je to spíš vodítko ke kulturnímu charakteru místa: kolik má obec kostelů a farních akcí, jak silná je místní komunita, jaké svátky se slaví. V malých obcích s vysokým podílem jedné víry bývá i silnější sociální soudržnost, což se může projevit třeba na fungování spolků nebo dobrovolných hasičů.
Prověřte si konkrétní obec
Náboženské složení najdete u každé obce přímo v panelu adresy, spolu s dalšími demografickými ukazateli.
Zdarma
Prověřit adresu
Hodnocení obcí