Info / Datový přehled
Kde v Česku žije nejvíc rozvedených — a kde ovdovělých a svobodných
V některých obcích je rozvedený každý pátý dospělý, v jiných sotva každý dvacátý. Rodinný stav obyvatel prozradí, kdo v obci bydlí: mladí svobodní, rodiny, nebo senioři.
Prošli jsme sčítání 2021 v 6 254 obcích Česka.
AtlasVeri · Datový přehled · zdroj: ČSÚ, sčítání 2021 · aktualizováno 10/2026
Z dospělých Čechů (15+) je 45,4 % ženatých nebo vdaných, 31,9 % svobodných, 14,0 % rozvedených a 8,2 % ovdovělých.
Podíly počítáme z obyvatel ve věku 15 a více let. Děti do 15 let jsou v oficiální statistice vždy svobodné, proto je od svobodných odečítáme. Zbytek do 100 % tvoří registrované partnerství a nezjištěný stav (asi půl procenta).
Kraje
| Kraj | Svobodní | Ženatí / vdané | Ovdovělí | Rozvedení |
| Karlovarský | 33,1 % | 40,9 % | 8,4 % | 17,1 % |
| Ústecký | 33,5 % | 41,3 % | 8,5 % | 16,3 % |
| Liberecký | 31,8 % | 44,1 % | 8,0 % | 15,7 % |
| Moravskoslezský | 31,2 % | 45,0 % | 9,0 % | 14,5 % |
| Královéhradecký | 30,1 % | 46,5 % | 8,5 % | 14,4 % |
| Plzeňský | 31,0 % | 46,0 % | 8,2 % | 14,0 % |
| Středočeský | 30,3 % | 47,5 % | 7,7 % | 13,9 % |
| Jihočeský | 30,1 % | 47,1 % | 8,5 % | 13,9 % |
| Olomoucký | 31,0 % | 46,1 % | 8,7 % | 13,9 % |
| Praha | 38,2 % | 40,3 % | 6,4 % | 13,6 % |
| Pardubický | 30,2 % | 47,6 % | 8,5 % | 13,2 % |
| Jihomoravský | 31,9 % | 46,5 % | 8,0 % | 12,8 % |
| Zlínský | 29,5 % | 48,5 % | 9,1 % | 12,6 % |
| Vysočina | 29,1 % | 50,3 % | 8,7 % | 11,6 % |
Nejvíc rozvedených je v Karlovarském a Ústeckém kraji, nejmíň na Vysočině a ve Zlínském kraji. Praha vybočuje jinak: má nejvíc svobodných (38,2 %) a nejméně ovdovělých (6,4 %) — je tam hodně mladých dospělých a málo seniorů.
Velká města
Nejvíc rozvedených
Karlovy Vary 19,2 % · Most 18,6 % · Teplice 18,4 % · Chomutov 18,1 % · Havířov 17,9 %
Nejméně rozvedených
Praha 13,6 % · Brno 14,1 % · Jihlava 14,9 % · Zlín 15,1 % · Opava 15,4 %
Města od 40 000 obyvatel. Nahoře stojí města severozápadních Čech (Karlovy Vary, Most, Teplice, Chomutov) a Havířov, dole Praha, Brno a Jihlava.
Obce s nejvyšším podílem rozvedených
Obce s alespoň 1 000 obyvateli, podíl rozvedených mezi obyvateli od 15 let:
| Obec | Kraj | Obyvatel | Rozvedení |
| Ralsko | Liberecký | 2 087 | 24,5 % |
| Rybitví | Pardubický | 1 345 | 20,0 % |
| Luštěnice | Středočeský | 2 273 | 19,3 % |
| Stráž pod Ralskem | Liberecký | 4 377 | 19,2 % |
| Karlovy Vary | Karlovarský | 44 323 | 19,2 % |
| Tanvald | Liberecký | 5 825 | 19,0 % |
U menších obcí může extrémní hodnotu způsobit jedna instituce nebo specifická historie obce, takže je berte jako zajímavost, ne jako trend.
Obce s nejnižším podílem rozvedených
| Obec | Kraj | Obyvatel | Rozvedení |
| Nedašov | Zlínský | 1 315 | 3,7 % |
| Lidečko | Zlínský | 1 719 | 4,8 % |
| Kobeřice | Moravskoslezský | 3 137 | 5,6 % |
| Bukovec | Moravskoslezský | 1 325 | 5,7 % |
| Bohuslavice | Moravskoslezský | 1 706 | 5,8 % |
Čtyři z těchto pěti obcí řadí náboženská mapa mezi nejkatoličtější obce nad 1 000 obyvatel: Nedašov (65,0 % katolíků), Lidečko (53,9 %), Bukovec (49,8 %) a Kobeřice (49,4 %). Souvisí to s vírou i napříč celou zemí: v obcích nad 1 000 obyvatel je mezi podílem římských katolíků a podílem rozvedených záporná korelace (−0,61), tedy čím víc katolíků, tím míň rozvedených.
Ovdovělí a věk obce
Podíl ovdovělých sleduje věk obyvatel (korelace s podílem seniorů 65+ je 0,81). Nejméně ovdovělých mají obce ve Středočeském kraji: Jiřice (1,8 %), Nupaky (1,9 %), Herink (2,0 %). Herink a Nupaky najdete i v přehledu kde se v Česku nejvíc staví.
Co to znamená pro kupujícího
- Hodně svobodných a ovdovělých znamená zpravidla víc jednočlenných domácností. V takových místech bývá větší poptávka po malých bytech.
- Hodně ženatých a vdaných bývá znakem obcí s rodinnou zástavbou a rodinnou vybaveností — školky, školy, hřiště.
- Hodně ovdovělých signalizuje stárnoucí obec. Vyplatí se zkontrolovat dostupnost lékaře a obchodu.
- Rodinný stav je statistika obce, ne rizikový faktor. Pro konkrétní nemovitost jsou důležitější hluk, územní plán a stav domu.
Jak to zjistíte v AtlasVeri
AtlasVeri u každé obce ukáže věk, vzdělání, náboženství a další údaje ze sčítání 2021, spolu s vybaveností, hospodařením obce a riziky lokality.
Jak vypadá obec, kam se stěhujete?
Věk, vzdělání, vybavenost, hospodaření obce a 140+ dalších dat pro konkrétní adresu.
Zdarma
Prověřit adresu
Hodnocení obcí